پمپ ایتالیایی دنده ای بوندیولی HPLP

پمپهایی که امروزه در بازار رونق چشم گیری را داشته پمپ های ایتالیایی میباشند که دارای تنوع در نوع میباشند. تفکیک و تقسیم بندی پمپ بر مبنای قابلیت و کارایی هایی که دارند صورت میگیرد. از معمول ترین دسته بندی هایی گه در خصوص پمپ ایتالیایی صورت میگیرد مبنی بر نحوه منتقل شدن انرژی از پمپ به سیالها میباشد که بر همین اساس ما گمگ های ایتالیایی را در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم بندی مینماییم که عبارتند از پمپ های دینامیکی و پمپ های جابجایی مثبت.

پمپ‌های ایتالیایی دینامیکی

انتقال انرژی به سیال در این نوع از پمپ های ایتالیایی به طور همیشگی میباشد. حال پمپ های دینامیکی خود به دو گروه تقسیم بندی میشوند :
گریز از مرکز (Centrifugal)
جریان محوری (Axial)

پمپ‌های جابجایی مثبت

در این نوع پمپ ایتالیایی انتقال انرژی به سیال به طور دیس تایمی بوده و دائمی نمیباشد و به شکل متناوب میباشد حال انواع و مدلهای پمپ های جابجایی مثبت را برای شما می آوریم:

 • رفت و برگشتی (Reciprocating)
 • دوار (Rotary)

پمپ های ایتالیایی را همانطور که بیان نمودیم ابزاری مکانیکی بمنظور انتقال انرژی به سیال است که در صورت افزایش فشار در جریان، احتمال حرکت سیال به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) و یا حتی پایین دست نیز به وجود می آید . در حقیقت پمپ دستگاهی بشمار میرود که انرﮊی مکانیکی را از منبعی خارجی دریافت نموده و به سیال مایعی که از آن عبور می کند، منتقل مینماید.

موارد استفاده از پمپ ههای ایتالیایی

 1. پمپ نمودن آب در سیستم موتورخانه مرکزی ساختمان
 2. پمپ کردن آب از یک چاه به بیرون
 3. منتقل کردن آب در مسیر لوله کشی شهر
 4. پمپ کردن گاز به محل مصرف
 5. پمپ کردن نفت در پالایشگاه ها
 6. پمپ کردن فاضلاب بمنظور تصفیه و انتقال به مخازن
 7. پمپ کردن سیالات به درون مخزن های تحت فشار جهت متراکم کردن آن ها
 8. ایجاد دبی درگذر در استخر ها
 9. پمپ در حقیقت نوعی از توربو ماشین است. در صورت توجه به این امر که در پمپ انرژی به سیال داده می شود، این امکان را داریم که پمپ ها را در مجموعه توربو ماشین های توانگیر قرار بدهیم.

***

به دستگاهی که کار منتقل کردن و تراکم مایعات را انجام میدهد، پمپ آب می گویند. این پمپ با استفاده از پیستون و پره های موجود در آن فشار آب را تنظیم می کند. پمپ ایتالیایی پنتاکس یکی از انواع این مدل ها می باشد.  امروزه در ایران انواع پمپ ایتالیایی موجود است که می توان از آنها استفاده کرد. با کیفیت ترین آنها پمپ پنتاکس است. از این نوع از پمپ ایتالیایی بیشتر برای مصارف خانگی، صنعتی و ... نیز استفاده می شود. توصیه ما به شما این است که در صورت نیاز به پمپ های آب از پمپ ایتالیایی استفاده کنید. چرا که این نوع از پمپ ها در کیفیت و کار آیی در رقابت با دیگر محصولات حرف اول را خواهد زد. پمپ پنتاکس خود دارای مئل های مختلفی می باشد که هر کدام برای مصارف گوناگونی استفاده خواهد شد.یکی از  این مدل ها که بسیار پر کاربرد است  به شرح زیر می باشد:

پمپ ایتالیایی مدل 100/00 cm

این نوع از پمپ  ایتالیایی پنتاکس به شکل بشقابی می باشد. این پمپ در بیشتر موارد برای مصارف خانگی به کار گرفته می شود. ویژگی های این پمپ خاص می باشد. از جمله ویژگی های آن دارای سرعت یک اسب، 2900 دور دارد و به علاوه تک فار می باشد. از این پمپ ایتالیایی در مواردی استفاده می شود که ساختمانی دارای بیش از 2 طبقه است و طبقات دیگر با کمی فشار آب مواجه می باشند. این نوع از پمپ ها بسیار کار آمد بوده و کاربرد آن در ساختمان ها، صنایع، خانه ها، آتش نشانی، تهویه ها و .... نیز بسیار زیاد است. برای ورود و خروج آب در این پمپ به اندازه یک اینچ فضا وجود دارد.

پمپ ایتالیایی

این نوع از پمپ  ایتالیایی پنتاکس در مقایسه با یکی دیگر از مدل های آن (100/00 CAM) که به صورت جتی است، تفاوت هایی دارد. یکی از مهم ترین این تفاوت ها این است که مدل جتی آن در مقایسه با مدل بشقابی آن دارای آب دهی با ارتفاع بسیار زیاد و بالا می باشد اما بهتر است بدانید که مدل بشقابی میزان آب دهی که می تواند انجام دهد خیلی بیشتر از مدل جتی (100/00 CAM) خواهد بود.

پمپ ایتالیایی پنتاکس مدل بشقابی دارای بدنه چدنی بوده و همچنین تمام قطعه های آن را می توان از همه جای بازار تهیه کرد. در شرایطی که به مشکل خرابی قطعات این نوع پمپ ها مواجه شدید می توانید با تهیه این قطعات به تعویض آنها بپردازید. پروانه ای که در ساخت این پمپ ها به کار گرفته می شود، از جنس باکالیت استفاده شده است.  دیگر برندهایی که برای پمپ ایتالیایی در کشور موجود است که متاسفانه قطعات و لوازم آنها در کشور موجود نیست و هیچ پشتیبانی از آنها نمی شود. به همین دلیل است که کاربران پمپ ایتالیایی پنتاکس روز به روز در حال افزایش هستند.

تولید کننده:بوند یولی

دیگر موارد در پمپ دنده ای - آرافن